See Inkinen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Inki",
"3": "nen"
},
"expansion": "Inki + -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Inki + -nen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inkinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inkinen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inkinen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inki",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Inkinen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkinen/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋk̟ine̞n]"
},
{
"rhymes": "-iŋkinen"
}
],
"word": "Inkinen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Inki",
"3": "nen"
},
"expansion": "Inki + -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Inki + -nen.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Inkinen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkinen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkistensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkistään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkiseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkiseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Inkisettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Inkisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Inkisinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Inkinen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Inkinen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Inki",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iŋkinen",
"Rhymes:Finnish/iŋkinen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈiŋkinen/"
},
{
"ipa": "[ˈiŋk̟ine̞n]"
},
{
"rhymes": "-iŋkinen"
}
],
"word": "Inkinen"
}
Download raw JSONL data for Inkinen meaning in All languages combined (20.0kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Inkinen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Inkinen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.